do początku mapa serwisu kontakt  
Czytelnia » Przy porannej kawie
Kawa w pełni teologiczna.

Często miałem wrażenie, iż kawa jest elementem czysto materialnej egzystencji jednostki ludzkiej, a jej dozowanie wielu osobom przywraca świadomość* posiadania ciała i duszy. W jej powszechnym przyjmowaniu postrzegałem znaczenie raczej przyziemne, a o sublimację uczuć wyższych w trakcie zapodawania sobie kawy posądzałem tylko znikomy procent przyjmujących. Okazało się, że kawa sięga także sfery duchowej z wyraźnymi tendencjami religjnymi. Dla jednych sycenie się kawą ma wymiar osobliwie mistyczno-rytualny, dla innych są to doznania estetyczne lub też kulinarno-smakowe, a jeszcze dla innych to zaspokojenie potrzeb zgoła fizjologicznych polegający na wlaniu do organizmu kofeiny (w myśl: nieważne co, gdzie i z kim, ważne żeby nieco „sponiewierało”.

To, co napiszę dalej, potwierdza przysłowie, iż podróże kształcą, a kawa powoli, aczkolwiek skutecznie, staje się na ziemiach polskich poczynając od stolicy (czyli Warszawy), wizualizacją uczuć religijnych. Dlaczego? Na dworcu centralnym w tzw. wyżerku** zafoliowana kartka papieru z napisem: „dla wiernych*** klientów kawa gratis”. Na Marszałkowskiej ogródek kawowy z powiewającą pod okapem falbanką z napisem: „tu możesz mieć nadzieję na kawę”. A 14 lutego w jednym lokalu piwnym przy Nowym Świecie pod szklanym blatem bilecik: „zamów kawę zanim wyznasz miłość”. Tak więc wiara, nadzieja i miłość – trzy cnoty teologiczne. A połączyła je kawa...

-------------------

* Powszechna utrata świadomości u osoby dorosłej płci dowolnej może nastąpić z powodu: 1/ snu; 2/ braku lub znacznego ubytku kofeiny w zakofeinowanym organizmie; 3/ nadmiernego uprzedniego przyjmowania napojów, które nie zawierają kofeiny, a woda jest w nich mało pożądanym rozcieńczaczem.

** Wyżerek – pogardliwa nazwa ulokowanych pod ziemią stoisk gastronomicznych z kanapkami, drożdżówkami i innymi „kalorobombami”, których termin przydatności do spożycia ze względu znaczne ich nasycenie półproduktami  spożywczo-podobnymi jest niemożliwy do określenia.

*** Wierni – czyli wierzący, tzn. mający wiarę.